Metoda Butejko dla dzieci – dlaczego warto skorzystać? Profilaktyka!
Pozwólcie, że zacznę od cytatu: “W wysoko rozwiniętych społeczeństwach, wraz z wprowadzeniem „miękkiej” diety oraz rozwojem siedzącego trybu życia, obserwuje się coraz większe zmiany w budowie naszego kostnego rusztowania. Począwszy od kształtu czaszki, a skończywszy na wzorcu postawy ciała.” Dlatego metoda Butejko dla dzieci ma głęboki sens.
Nasi odlegli przodkowie, ludzie pierwotni, poruszali się boso, a ich postura była wyprostowana. To właśnie umożliwiało wypatrywanie niebezpieczeństwa lub zbliżającego się czworonożnego pożywienia. W efekcie, kiedy ich goła stopa natrafiała na twarde pożywienie w postaci orzecha, bulwy, kłącza lub kawałek mięsa trafiał do ich ust, prawidłowe funkcjonowanie silnych szczęk warunkowało zdrowie. Na dodatek następował dalszy rozwój ich mózgowia, a przez to ludzkiej inteligencji.
Współczesny człowiek od najmłodszych lat spędza większą część czasu, garbiąc się i pochylając głowę. Kiedyś nad książką i zeszytem, obecnie nad ekranem lub klawiaturą urządzenia elektronicznego. W tym samym czasie szybko spożywa miękki, łatwo przyswajalny i „smaczny” posiłek, który nie wymaga pracy mięśni twarzoczaszki. Do tego najczęściej oddycha przez usta, omijając tym samym nos, który także jako narząd powonienia staje się coraz mniej potrzebny.
Osiadły tryb życia, związany z rozwojem współczesnej cywilizacji, powoduje, że kontakt z roztoczami kurzu domowego staje się codziennością. W konsekwencji, w mechanizmie alergii powodować może przewlekły nieżyt nosa, który z kolei wymusza długotrwałe, patologiczne oddychanie przez usta. Istotne znaczenie ma też brak lub wczesna rezygnacja z karmienia piersią, które jest najbardziej naturalną i fizjologiczną formą pobierania pokarmu przez kształtujący się, młody organizm.
Rozszerzanie dziecięcej diety o pokarmy półpłynne‑półstałe, czyli papki, to kolejny sposób niewłaściwego postępowania. Zaburza ono prawidłowy rozwój aktu przełykania pokarmów stałych. Co z czasem prowadzi do braku umiejętności oraz do niechęci wielokrotnego przeżuwania twardych pokarmów przez małe dzieci”.
Metoda Butejko dla dzieci – rozwój twarzy i czaszki – profilaktyka!
“Obserwując kształtujący się profil twarzy współczesnego dziecka, zauważyć można, że coraz słabiej rozwija się on do przodu, a coraz silniej w dół, co jest określane przez ortodontów jako zespół długiej twarzy. Badania archeologiczne naszych przodków takiego zjawiska właściwie nie opisują.
Obecnie wiadomo, że taki kierunek morfologicznego rozwoju szczęki i żuchwy nie jest korzystny, ponieważ generuje wiele dysfunkcji odpowiedzialnych m.in. za:
nieprawidłową pozycję spoczynkową języka – chrapanie i zaburzenia oddychania w czasie snu,
zaburza tor oddechowy – skrzywiona przegroda nosowa, zapalenie zatok i ucha środkowego,
zaburza proces żucia i przełykania – nieprawidłowe ustawienie zębów,
generuje nieprawidłowe napięcie mięśni dna jamy ustnej i mięśni żwaczy – zgrzytanie zębami,
zakłóca pracę stawów skroniowo‑żuchwowych – trzaski podczas gryzienia, bóle głowy i uszu,
powoduje zaburzenie uszczelnienia warg – stale otwarte usta, przerost migdałków podniebiennych, nieprzyjemny zapach z ust.
Wymienione zaburzenia budowy dziecięcej twarzoczaszki, to dystrofia czaszkowo‑twarzowa. Jest ona powodem nie tylko poważnych problemów zdrowotnych, ale i społecznych, zawodowych czy międzyludzkich, które wynikają nie tylko z wyglądu twarzy i wad wymowy, ale również ze zmian w sylwetce całego ciała”. Metoda Butejko dla dzieci rozwiązuje większość z tych problemów.
Metoda Butejko dla dzieci – wydolność i sprawność fizyczna.
Dzieci to małe “perpetuum mobile”, które raz wprawione w ruch, nieustannie produkują i zużywają ogromne zasoby energii. To bardzo dobrze, ponieważ ruch i aktywność fizyczna wpływają na zdrowie i szczęście dziecka.
Jako mama lub tata, z pewnością chcesz aby twoje dziecko miało kontrolę nad swoim oddechem podczas ćwiczeń fizycznych. Co najważniejsze, jest to możliwe. Twoje dziecko może również podnieść swój próg tlenowy i metaboliczny, dzięki czemu będzie jeszcze sprawniejsze i bardziej wydolne. W konsekwencji, każda aktywność twojego dziecka będzie realizowana w bardziej wydajny sposób? Nawet do 30%.
Wśród ludzi związanych ze sportem, powielanych jest wiele mitów na temat oddychania. Ponadto, są nawet tacy, którzy twierdzą, że aby bardziej natlenić krew, trzeba brać głębokie oddechy. Jednak poziom nasycenia tlenem krwi, u każdego zdrowego człowieka wynosi między 95-99% a nawet minimalne próby poprawy tej wartości są prawie niemożliwe. Jeśli już, to wymagają także dużych zasobów dwutlenku węgla (CO2). W takich okolicznościach głębokie oddychanie jest nieefektywne i wręcz szkodliwe.
Zabawy dzieci przypominają trening “cardio”. Przy intensywnych aktywnościach to płuca, a nie wytrenowane mięśnie, ścięgna czy nawet umysł decydują o naszej wydolności. Odczucie braku powietrza dyktuje intensywność ćwiczeń. Niezwykle ważną drogą do radości i sukcesu w rekreacji i sporcie jest zoptymalizowanie oddechu. Metoda Butejko dla dzieci – korzyści w sporcie: