Diagnoza kondycji sportowca – Body Oxygen Level Test (BOLT).
BOLT to narzędzie, dzięki któremu diagnoza kondycji sportowca staje się prostsza. Jest to bardzo łatwe badanie a wykonanie pomiaru zajmuje tylko minutę. W celu uzyskania optymalnego rezultatu wykonaj pomiar rano – po przebudzeniu. Potrzebny będzie zegarek lub stoper. Możesz siedzieć lub leżeć w zrelaksowanej pozycji, tak żeby wszystkie mięśnie były rozluźnione a głowa spokojna. Zrelaksuj się i uspokój oddech. Kiedy uznasz, że moment jest właściwy wykonaj instrukcję:
Zrób normalny wdech a następnie normalny wydech PRZEZ NOS.
Zatkaj nos palcami, by wstrzymać oddech.
Policz ile sekund minie, zanim odczujesz pierwszą wyraźną potrzebę oddychania lub pierwsze mimowolne ruchy mięśni oddechowych.
PIERWSZY WDECH powinien być spokojny, taki sam jak przed pomiarem.
Zanotuj dokładnie uzyskany wynik – każda sekunda ma tutaj znaczenie.
Pomiar BOLT wykonujemy po wydechu. Pomiar NIE MA na celu ustanowienia rekordu wstrzymania oddechu. Bądź tutaj w zgodzie z własnym sumieniem i zakończ pomiar gdy wystąpią pierwsze sygnały wyraźnej potrzeby oddychania – nabrania powietrza.
Sygnały potrzeby oddychania to: mimowolne skurcze mięśni oddechowych, falowanie przepony, zaciskające się gardło i rozpieranie płuc. Może wystąpić fala ciepła przemieszczająca się od szczytu płuc w stronę brzucha i nóg oraz inne symptomy – indywidualne dla każdego sygnały płynące z ciała.
Test maksymalnej wydolności bezdechowej po wydechu, pokazuje jaka jest Twoja aktualna kondycja i reakcja na zmiany poziomu dwutlenku węgla w trakcie umiarkowanego wysiłku. W przeciwieństwie do testu BOLT starasz się wytrzymać najdłużej jak możesz na wstrzymanym oddechu.
Przebieg testu:
Zrób spokojny wdech przez nos.
Zrób spokojny wydech przez nos.
Zatkaj nos palcami.
Maszeruj „normalnym krokiem” w normalnym tempie, cały czas wstrzymując oddech.
Policz maksymalną liczbę kroków, które możesz wykonać ze wstrzymanym oddechem.
Dolną granicą normy dla tego testu jest 60 kroków. Wyniki na poziomie 20-40-60 kroków oznaczają duże prawdopodobieństwo występowania różnych symptomów dysfunkcji oddechowych oraz dość niską wydolność.
Główne dysfunkcje oddechowe to: oddychanie przez usta, zadyszka, kaszel, wzdychanie, ziewanie, głębokie oddychanie, szybkie oddychanie, oddychanie górą klatki piersiowej.
Wyniki powyżej 60 kroków oznaczają, że organizm jest w niezłym stanie i szybko osiągnie poprawę. Sportowcy z wynikiem powyżej 80 kroków odznaczają się wysoką sprawnością oddechową i brakiem dysfunkcyjnych wzorców oddechowych.
Pulsoksymetr to bardzo pomocne urządzenie diagnostyczne, które wskazuje aktualną saturację krwi tlenem (SpO2). Saturacja wskazuje ile procent cząsteczek hemoglobiny jest w momencie badania połączonych z tlenem.
Zdrowy człowiek w fazie spoczynku ma saturację na poziomie 95-99%. Za dolną granicę normy, poza którą mówimy już o niedotlenieniu krwi (hipoksja) uznaje się 91% a stan alarmowy to każdy wynik poniżej 87%.
Jednak intensywny wysiłek fizyczny lub pobyt w warunkach wysokogórskich, wywołuje niekiedy jeszcze głębsze (nawet poniżej 70%) zmiany tego parametru związane z niedotlenieniem. To bardzo dobrze, ponieważ organizm zaczyna się samoistnie gwałtownie bronić, uruchamiając tkwiące w śledzionie rezerwy krwi lub produkując w nerkach EPO (hormon erytropoetyna) i tworząc nowe komórki krwi w szpiku kostnym.
W taki oto sposób, chwilowy stres zamienia się w korzyść – wytrzymałość sportowca.
Trening metodą Oxygen Advantage zawiera wiele ćwiczeń zmuszających organizm do takiego wysiłku. Symuluje także trening wysokogórski w warunkach nizinnych a pierwsze korzyści są osiągane już po kilku dniach. Nie wymaga również aklimatyzacji i pozwala trenować na 100% możliwości.
Krew, tlen i oddychanie są ze sobą ściśle związane. Dlatego codzienne pomiary tętna i ciśnienia krwi są w zasadzie koniecznością – to diagnoza kondycji sportowca.
Niektóre ćwiczenia wykorzystywane w metodzie Oxygen Advantage mogą na krótki czas wywoływać wyraźną zmianę parametrów tętna, ph i ciśnienia krwi. Jednak już kilka minut po ukończeniu praktykowania ćwiczeń, następuje korzystna adaptacja organizmu a wspomniane parametry regulują się i wracają do normy.