Metoda Butejko – życiorys twórcy: Konstantin Pavlovich Buteyko (Butejko) urodził się 27 stycznia 1923 r. w wiosce Ivanitsa, oddalonej ok. 150 km od Kijowa. Po powrocie z wojny zapisał się na Uniwersytet Medyczny w Moskwie, gdzie został przydzielony do grupy terapii klinicznej prowadzonej przez prof. Evgenija M. Tareieva.
W trakcie studiów i praktyk dostaje zadanie obserwowania rytmu i oddechu wszystkich chorych na jego oddziale. Spędził setki godzin przy łóżkach pacjentów, wsłuchując się w ich oddech. Zauważył, że śmierć jego pacjentów była zawsze poprzedzona intensywnością i przyspieszeniem rytmu oddechowego. Dzięki tej obserwacji był w stanie przewidzieć z niezwykłą precyzją nadejście śmierci na podstawie tego jednego objawu i postanowił poświęcić swoje przyszłe studia i badania naukowe właśnie temu tematowi.
Po ukończeniu studiów medycznych z wyróżnieniem, Butejko postanowił nadal eksperymentować. Sam cierpiał na bardzo wysokie ciśnienie krwi i często zadawał sobie pytanie, co jest tego powodem? Pracując w szpitalu miał możliwość przeprowadzenia na sobie wszystkich badań. Zmierzył też poziom dwutlenku węgla (CO₂) w swoim organizmie i stwierdził, że jest o wiele niższe niż przewidują normy fizjologii (hipokapnia). Odkrył, że nadmierne oddychanie zmniejsza poziom CO₂ w organizmie i stwierdził, że skoro niski poziom CO₂ był spowodowany nadmiernym oddychaniem, to korygując jego rytm i zmniejszając liczbę oddechów, mógłby skorygować niski poziom dwutlenku węgla i przywrócić jego prawidłowe walory.
Tutaj odsłuchasz nagranie:
Teoria dr Konstantina Butejko
Butejko sprawdzał, kontrolował i stosował swoją teorię mierząc oddech pacjentów chorych na astmę, alergie oddechowe, anginę, nieżyt nosa, bezdech senny i inne choroby. Stwierdził, że wszyscy, bez wyjątku, cierpieli przez nadmiar oddychania (hiperwentylacja). Za każdym razem gdy przywracał oddech u pacjentów do normalnych anatomicznych wzorców, poziom CO₂ w organizmie wracał do normy a ataki astmy i inne choroby znikały. Kiedy pacjenci wracali do swojego wcześniejszego oddechu, ataki powracały. Butejko zdał sobie wtedy sprawę, że jego odkrycie zrewolucjonizuje świat medycyny a w następstwie dalszych badań przedłożył podstawy swojej teorii:
- Hiperwentylacja powoduje utratę i uszczuplenie rezerw dwutlenku węgla.
- Niski poziom CO₂ w organizmie powoduje zwężenie i skurcze naczyń krwionośnych, dróg oddechowych i brak tlenu w tkankach.
- W swoich badaniach Butejko wykorzystywał eksperymenty, których wyniki potwierdzały skuteczność teorii. W 1958/59 otworzył laboratorium diagnostyki funkcjonalnej w Instytucie Doświadczalnym Biologii i Medycyny na oddziale Syberyjskiej Akademii Nauk Związku Radzieckiego i mógł przeprowadzać swoje badania naukowe na 200 osobach zdrowych i chorych.
- Przez kolejne 10 lat pracy w Instytucie, Butejko i jego zespół dokładnie zbadali podstawowe funkcje organizmu człowieka – zarówno zdrowego, jak i chorego. Szczególną uwagę poświęcili na drogi oddechowe i sposób oddychania.
- Ponad 200 lekarzy specjalistów zostało przeszkolonych w laboratorium. Większość z nich cierpiała na różne choroby, z których wyleczyli się dzięki Metodzie Butejko.
- Oficjalne statystyki pokazują, że do 1967r. w Instytucie wyleczono skutecznie ponad 1000 pacjentów, którzy cierpieli na astmę, alergie oddechowe, anginę, nieżyt nosa, bezdech senny i inne choroby.
- Po uznaniu metody przez Władze Państwowe, w latach 1980-1986, 100.000 chorych na astmę leczono Metodą Butejko. 92 tyś. spośród nich nie powróciło do zażywania leków przeciwko astmie!
Uznanie dla dr Konstantina Butejko
W 1968r. w wyniku nacisków ze strony prasy, władze okazały przychylność dla Metody Butejko i postanowiono przeprowadzić oficjalny eksperyment w Leningradzkim Instytucie Pneumatologii pod kierunkiem prof. Uglova. Z grupy 46 pacjentów, którzy uczestniczyli w tym eksperymencie, 44 osoby (95%) zostały oficjalnie uznane za wyleczone. Pozostali 2 pacjenci, nie wyzdrowieli całkowicie w trakcie eksperymentu, ale ich stan wykazywał znaczne polepszenie. Zachęceni poprawą zdrowia kontynuowali zalecenia i ćwiczenia stosowane w trakcie eksperymentu i osiągnęli całkowite wyzdrowienie w niedługim czasie. Wyniki eksperymentu przedstawiono w Ministerstwie Zdrowia. Ponieważ badania zostały przeprowadzone na pacjentach, którzy w przeszłości byli leczeni bez pozytywnych skutków wszystkimi możliwymi środkami terapii konwencjonalnej i farmakologicznej, wyniki tego eksperymentu rządowego uznano za 100% pozytywne.
Drugi oficjalny eksperyment przeprowadzono w kwietniu 1980 r. w Instytucie Pediatrii w Moskwie pod kierunkiem Rządowego Komitetu Nauki i Techniki Ministerstwa Zdrowia ZSRR. Wyniki doświadczalne wykazały 100% skuteczność metody. Rezultaty badań zostały zatwierdzone i od tego czasu Metoda Butejko została oficjalnie uznana w Związku Radzieckim jako podstawowa w leczenia astmy i chorób układu oddechowego oraz jako pomocnicza w leczeniu innych chorób. W ciągu następnych 6 lat 100.000 chorych na astmę leczono metodą Butejko. 92 tyś. spośród nich nie miało potrzeby powracać do zażywania leków przeciwko astmie!
Konstantin Butejko zmarł 2 maja 2003 r. w Moskwie. Miał ponad 80 lat. Do końca życia pozostał w doskonałym zdrowiu, pełnej aktywności fizycznej i zawodowej. Pozostawił zwolenników i naśladowców na całym świecie. Światowym promotorem Metody Butejko jest Patrick McKeown, uczeń profesora i założyciel BUTEYKO CLINIC INTERNATIONAL z siedzibą w Irlandii. Mój nauczyciel.
Metoda Butejko – korzyści ze stosowania
- Terapia oddechowa dr Butejko, to potwierdzone klinicznie wsparcie Twojego zdrowia i wydolności, stosowane w Europie, Azji, Ameryce i Australii. Metoda Butejko wpływa na ważne procesy życiowe takie jak: doprowadzanie tlenu do komórek, tkanek i narządów, ciśnienie krwi, wydolność oddechowa i ogólnoustrojowa, pomaga zachować spokój w trudnych chwilach. Równoważy napięcia emocjonalne, lęki, stres, zapewnia zdrowy i spokojny sen.
- Dzięki wykorzystywaniu tej metody oddechowej, Twój organizm nauczy się oddychać mniej i jednocześnie lepiej korzystać z tlenu zawartego w powietrzu. Terapia adaptuje do zrównoważonego wysiłku w warunkach lekkiej i średniej potrzeby powietrza, powoduje wzrost wydolności oddechowej, uczy oddychania nosem, torem brzusznym, powoduje wzmocnienie przepony.
- Metoda Butejko korzystnie wpływa na przebieg następujących chorób i stanów: astma oskrzelowa, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny i chrapanie, stres i lęk paniczny. Dzieje się tak, dzięki przywróceniu naturalnego sposobu oddychania oraz zrównoważeniu parametrów wymiany gazowej, to jest wykorzystaniu wpływu dwutlenku węgla oraz tlenku azotu dla zdrowia. Normalizuje równowagę kwasowo-zasadową.
- Zwiększa wydolność organizmu poprzez naturalną produkcję erytropoetyny – hormonu, który pobudza szpik do produkcji erytrocytów. Podnosi próg mleczanowy, obniża poziom zmęczenia po wysiłku, ułatwia szybszą regenerację w razie wypadku lub kontuzji.
Metoda Butejko – inne korzyści
- Metoda umożliwia samodzielne przeprowadzanie rozpoznania stanu kondycji oraz regularne monitorowanie postępów poprzez Testy: „Pauza Kontrolna” oraz „Maximum Breathlessness Test”. Atutem jest możliwość wykonywania ćwiczeń w trakcie codziennych czynności. Nawet podczas snu – poprzez procedure stopniowego zaklejania ust.
- COVID 19 – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w trudnych przypadkach doprowadza do głębokiej duszności oraz niewydolności oddechowej. Terapia Butejko może skutecznie pomoc w profilaktyce i rehabilitacji choroby. Obecnie w naszych warunkach codziennego i wszechobecnego zasłaniania nosa i ust, metoda Butejko może wspomagać oddychanie przy użyciu maseczek ochronnych.
- Głównym celem stosowania metody Butejko jest trwała poprawa Twoich przyzwyczajeń oddechowych. Dla zdrowia i przyjemności.
Dodaj komentarz