Pauza kontrolna to narzędzie diagnostyczne – wskaźnik stanu twojego zdrowia. Jest to bardzo proste badanie a wykonanie pomiaru zajmuje tylko minutę. W celu uzyskania optymalnego rezultatu wykonaj pomiar rano – najlepiej parę minut po przebudzeniu.
Pauza kontrolna – jak wykonać pomiar ?
Potrzebny będzie zegarek lub stoper. Możesz siedzieć lub leżeć w zrelaksowanej pozycji, tak żeby wszystkie mięśnie były rozluźnione a głowa spokojna. Zrelaksuj się i uspokój oddech. Kiedy uznasz, że moment jest właściwy wykonaj następującą instrukcję:
- Zrób normalny wdech a następnie normalny wydech przez NOS.
- Chwyć nos palcami, by wstrzymać oddech.
- Policz ile sekund minie, zanim odczujesz pierwszą wyraźną potrzebę oddychania lub pierwsze mimowolne ruchy mięśni oddechowych.
Pierwszy wdech po pauzie kontrolnej powinien być spokojny, taki sam jak przed pomiarem – bez gwałtownej potrzeby powietrza. Zanotuj dokładnie uzyskany wynik – każda sekunda ma tutaj znaczenie. Pomiar PK wykonujemy po WYDECHU. Pomiar nie ma na celu ustanowienia rekordu wstrzymania oddechu. Bądź tutaj w zgodzie z własnym sumieniem i zakończ pomiar gdy wystąpią pierwsze sygnały wyraźnej potrzeby oddychania. Te sygnały to: mimowolne skurcze mięśni oddechowych, falowanie przepony, zaciskające się gardło i rozpieranie płuc, fala ciepła przemieszczająca się od szczytu płuc w stronę brzucha i nóg lub inne – indywidualne dla każdego sygnały płynące z ciała.
Analiza wyników badania Pauzy Kontrolnej.
Każdy pomiar poniżej 15 sekund wskazuje na poważne symptomy zdrowotne a osoby cierpiące na astmę, często mają wyniki poniżej 10 sekund. Zakres 20-30 sekund to dolna granica normy. Stan zdrowia można określić jako zadowalający jednak wciąż mogą występować takie symptomy jak zadyszka czy nocne chrapanie. Celem, do którego dążymy jest każdy wynik powyżej 40 sekund. Aby osiągnąć ten wynik, niezbędne są ćwiczenia fizyczne. Organizm przechodzi wewnętrzną metamorfozę, samopoczucie jest doskonałe a symptomy chorób oddechowych ustępują i człowiek jest zdrowy.
Im niższa PK, tym większa jest Twoja objętość oddechowa – „zasysasz” więcej powietrza i usuwasz więcej dwutlenku węgla CO2 z płuc, krwi, organizmu. Jeśli PK wynosi mniej niż 20 sekund, to znaczy, że oddychasz 3-4 a nawet 6 razy za dużo. Główne objawy chorób oddechowych mogą być obecne w Twoim życiu. PK pomiędzy 20 – 40 sekund to całkiem niezły wynik. Dolna granica normy to 25 sekund. Już niewiele potrzeba żeby dotrzeć do celu. PK > 40 sekund to CEL, do którego dążymy. Celem jest osiągnięcie porannej PK wynoszącej 40 sekund przez 6 miesięcy.
Pauza Kontrolna a dysfunkcyjne wzorce oddychania:
Niska PK wskazuje, że poziom dwutlenku węgla (CO2) w organizmie jest niewystarczający. CO2 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przebiegu procesów wymiany gazowej oraz transportu tlenu. Inne symptomy towarzyszące niskiej wartości PK to zatkany nos, chrapanie, bezsenność, zmęczenie, kaszel, świszczący oddech, duszności, astma wysiłkowa. Wzrost PK powoduje, że nie ma już głównych objawów, ale objawy mogą pojawiać się w reakcji na „wyzwalacze”. Stabilne, wysokie PK oznacza, że bardzo rzadko będziesz mieć jakiekolwiek objawy. Twoje samopoczucie będzie bardzo dobre a organizm ogólnie zdrowy, spokojny i wypoczęty.
Jak mogę poprawić moją Pauzę Kontrolną?
Przestań brać duże oddechy – oddychaj tylko przez nos, unikaj ziewania z dużymi oddechami, unikaj wzdychania. Wprowadź do codziennej praktyki ćwiczenia zredukowanego oddechu, a kiedy już je opanujesz, rozpocznij ćwiczenia fizyczne z prawidłowym oddychaniem i średnią lub dużą potrzebą powietrza. By zwiększyć PK z 20 do 40 sekund konieczne są intensywne ćwiczenia fizyczne.
Czynniki wpływające na wzrost Pauzy Kontrolnej.
Kiedy PK osiągnie 20 sekund, normalne jest to, że postęp spowalnia. Możesz mieć poczucie „utknięcia” na 20 sekundach przez nawet 8 do 10 tygodni. Jednak twoja PK prawdopodobnie wzrośnie o 3-4 sekundy w trakcie pierwszych 2-3 tygodni. Będziesz czuć się wyraźnie lepiej za każdym razem, kiedy PK wzrośnie o 5 sekund. Pamietaj, że najbardziej wiarygodna PK jest zaraz po przebudzeniu a mierzona w ciągu dnia daje nam informacje zwrotne jedynie na temat bieżącego oddychania.
Główne czynniki wpływające negatywnie na wzrost PK to otyłość, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, przewlekłe zapalenia, anginy, inne długotrwałe choroby np: każde 10 lat astmy wymaga roku ćwiczeń aby powrócić do zdrowia.
Dodaj komentarz