Istotą metody, którą opracował dr Konstantin Butejko jest „oddychanie mniej”, czyli zredukowany oddech w celu zwiększenia poziomu stężenia dwutlenku węgla (CO₂) w organizmie. Wbrew różnym opiniom, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jest wielokrotnie za niskie w stosunku do potrzeb oddechowych i fizjologicznych organizmu człowieka. Dlatego, każdy z nas go produkuje niczym chemiczna fabryka.
Oto główne korzyści dla naszego zdrowia wynikające z prawidłowego stężenia CO2.
- Odpowiada za transport i uwalnianie tlenu do komórek i tkanek.
- Jest odpowiedzialny za rozkurcz mięśni gładkich.
- Stymuluje do pracy ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym – decyduje o zrobieniu wdechu.
- Dwutlenek węgla odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową krwi.
Nadmierne oddychanie to hiperwentylacja, w wyniku której wydychamy zbyt wiele dwutlenku węgla, tracąc go bezpowrotnie.
Jak zredukowany oddech i oddychanie przez nos wpływają na nasze zdrowie?
Główną przyczyną alergii oraz wielu innych chorób oddechowych jest niedobór dwutlenku węgla wynikający z nadmiernego oddychania, co powoduje zwiększenie poziomu histaminy w organizmie. Jest to szczególnie szkodliwe dla osób z katarem siennym i astmą, gdyż prowadzi do ataków kichania, świszczącego oddechu, kaszlu oraz przyczynia się stałego nadmiernego oddychania.
Dlatego tak ważne jest oddychanie przez nos. Metoda Butejki zmniejsza objętość oddechową i przywraca oddech do jego fizjologicznej normy. W wyniku tego układ odpornościowy się wzmacnia, a liczne symptomy cofają. U osób, które oddychają przez usta występują często zaburzenia czynności fizjologicznych takich jak oddychanie, ciśnienie krwi czy przebieg snu.
Czy zredukowany oddech wpływa na stres?
Hiperwentylacja i stany lękowe są ściśle ze sobą połączone. Jeśli żyjesz w ciągłym biegu i stresie, twój oddech jest szybki i widoczny w klatce piersiowej, a lęk przed kolejnym atakiem paniki przeszkadza ci normalnie funkcjonować, to z pewnością oddychasz zbyt intensywnie. Hiperwentylacja zwiększa pobudliwość komórek mózgowych, a odczucie lęku przyśpiesza oddech. Pracując z oddechem, jednocześnie pracujemy z umysłem. Nawyk chronicznego nadmiernego oddychania jest obecny u każdej osoby doświadczającej stresu, niepokoju, ataków paniki czy depresji. Wywołuje on zarówno zwężenie naczyń krwionośnych jak i ograniczone dostarczanie tlenu do tkanek i narządów, głównie mózgu. Metoda Butejko podnosi poziom dotlenienia mózgu i jednocześnie zmniejsza pobudliwość komórek mózgowych.
Stres jest naturalną reakcją, którą rozwinęliśmy w trakcie ewolucji, by zapewnić przetrwanie naszego gatunku. Pod wpływem stresu w odpowiedzi na warunki środowiskowe w naszym ciele zachodzi wiele zmian chemicznych i wywoływana jest reakcja walki lub ucieczki. Stres powoduje nadmierne oddychanie. Dlatego robienie dużych oddechów w razie ataku, nie ma sensu i utrzymuje cię w stanie stresu. Rozwiązaniem jest wykonywanie powolnych, cichych i spokojnych oddechów, które pozwolą organizmowi wrócić do równowagi. Ponieważ stres jest czynnikiem podnoszącym ciśnienie, a osoby z wysokim ciśnieniem wykazują silniejszą reakcję na stresujące wydarzenia, każdy kto ma wyższe ciśnienie powinien stosować treningi oddechowe według metody prof. Butejko, by obniżyć ciśnienie krwi, poziom stresu i uniknąć komplikacji zdrowotnych.
Jak zredukowany oddech działa na układ krwionośny?
Jeśli doświadczasz palpitacji serca, czujesz ucisk w klatce piersiowej w czasie wysiłku fizycznego, lub po ćwiczeniach twój oddech długo się uspokaja, to trening Metodą Butejko jest właśnie dla Ciebie. To doskonały sposób na zwiększenie poziomu tlenku azotu. Gaz ten stanowi skuteczną obronę przed zwężeniem naczyń krwionośnych i naturalnie obniża ciśnienie krwi, zapobiegając chorobom serca i naczyń. Tlenek azotu (NO), który jest czasem określany jako „cząsteczka życia”, jest produkowany w naczyniach krwionośnych i w zatokach przynosowych. Działanie NO:
- Zmniejsza „lepkość” ścian naczyń krwionośnych,
- umożliwia swobodny przepływ krwi i zapobiega gromadzeniu się złogów tłuszczu i cholesterolu,
- rozluźnia mięśnie gładkie,
- rozszerza naczynia krwionośne.
Kiedy naczynia krwionośne są rozszerzone, krew może swobodnie przepływać w organizmie, co pozwala na utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Bez tlenku azotu zwiększa się „lepkość” ścian naczyń krwionośnych, przez co odkładają się w nich złogi tłuszczowe, prowadząc do ograniczenia przepływu krwi. Blokada ta zwiększa ciśnienie krwi, serce zmuszone jest do wytężonego pompowania krwi, co z kolei zmniejsza dotlenienie samego serca i wywołuje bóle klatki piersiowej i inne objawy. Złogi tłuszczu mogą zacząć się kruszyć i przemieszczać tworząc skrzep. Jeśli te skrzepy zamkną światło naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu czy serca, może wystąpić atak serca lub wylew krwi do mózgu.
Poza podniesieniem poziomu tlenku azotu w organizmie, trening oddechowy przyczynia się także do relaksacji umysłu, aktywując układ parasympatyczny i obniżając skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, tętno i częstotliwość oddechów. Dzieje się tak bez stosowania leków czy interwencji medycznej. Ćwiczenia powolnego i zredukowanego oddychania są bardzo skuteczne w redukowaniu wysokiego ciśnienia, stresu i niepokoju.
Zredukowany oddech w sporcie.
Wśród ludzi związanych ze sportem, powielanych jest wiele mitów na temat oddychania. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że aby bardziej natlenić krew, trzeba brać głębokie oddechy. Jednak poziom nasycenia tlenem krwi zdrowego człowieka wynosi między 95-99%, a nawet minimalne próby poprawy tej wartości są prawie niemożliwe. Jeśli już, to wymagają także dużych zasobów dwutlenku węgla (CO2). W takich okolicznościach głębokie oddychanie jest nieefektywne i wręcz szkodliwe.
Trening “cardio” jest bardzo dynamiczny. Przy intensywnych aktywnościach, to płuca, a nie wytrenowane mięśnie, ścięgna czy nawet umysł decydują o naszej wydolności. Odczucie braku powietrza dyktuje intensywność ćwiczeń. Niezwykle ważną drogą do radości i sukcesu w sporcie jest zoptymalizowanie oddechu. Oto korzyści z treningu Metodą Butejko:
- lepiej dotlenione mięśnie,
- mniejsze zmęczenie po treningu,
- niższy puls,
- czas regeneracji po wysiłku będzie krótszy.
Jednym z celów treningu sportowego jest wzrost wydolności organizmu. Niezależnie od twojego celu, twój trening stanie się bardziej efektywny dzięki metodzie “Oxygen advantage”, która bazuje na osiągnięciach dr Butejko.
Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie tysięcy osób praktykujących Metodę Butejko pokazują wpływ oddechu na wyniki sportowe. Niestety poprawne oddychanie, nie jest normą w nowoczesnym społeczeństwie. Zakładamy, że ciało po prostu wie, ile potrzebuje powietrza. Jest jednak inaczej. Zmieniliśmy środowisko naturalne i nasz sposób funkcjonowania tak drastycznie, że wielu z nas zapomniało o wrodzonym sposobie oddychania. Proces oddychania został wypaczony przez chroniczny stres, siedzący tryb życia, niezdrową dietę, przegrzane domy i brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do kiepskich nawyków oddechowych, które wywołują ospałość, przybieranie na wadze, problemy ze snem, choroby oddechowe i sercowo-naczyniowe.
Ćwiczenie – Zredukowany oddech
To jest najważniejsze ćwiczenie w praktyce Metody Butejko! Powinno być wykonywane z zamkniętymi ustami, poprawnym ułożeniem języka na podniebieniu, złączonymi wargami, rozluźnioną żuchwą i szczęką. Istotą tego ćwiczenia jest ODDYCHANIE MNIEJ – tak aby osiągnąć delikatny głód powietrza. Jest to, subiektywny i dla każdego człowieka indywidualny stan, balansujący na granicy oddechowego komfortu i dyskomfortu. Trening oddechowy Metodą Butejko, bez przekroczenia tej granicy, nie będzie efektywny w aspekcie biochemicznym. Nie zmniejszy chemicznej wrażliwości receptorów w mózgu na poziom CO2. Wciąż jednak będzie przynosił korzyści biomechaniczne i mentalne (spokój, koncentracja, uważność).
Więcej na temat ćwiczeń oddechowych dowiesz się tutaj.
Dodaj komentarz